• Lokanta 1741

Zeytin ve Tarihçesi

Zeytin, herkesin bildiği gibi kutsal sayılan bir ağaçtır. Zeytin hakkında her kültürün ve her uygarlığın bir efsanesi vardır. Üç büyük dinde de zeytin ağacı kutsal sayılmaktadır ve bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamları taşır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlar. Oleaceae familyasından olan zeytinin adının kökeni, Yunanca "elaia", Latince "olea"dan gelir.Efsaneye göre Havva ile birlikte yasak meyveyi yiyerek cennetten kovulan Adem, Tanrı’dan kendisini ve tüm insanlığı bağışlamasını dilemeye karar verir. Bu konuda oğlu Şit’i (Kuran'da adı geçmez) görevlendirir ve onu cennet bahçesine gönderir. Bahçenin bekçiliğini yapan melek Şit’in duasını dinler ve İyi Kötü Ağacı'ndan aldığı üç tohumu ona verir, babasını gömmeden önce tohumları onun ağzına koyması gerektiğini söyler. Adem kısa bir süre sonra ölür ve Tabor Dağı yakınındaki Hebron Vadisi’ne gömülür. Adem’in gömüldüğü yerde yeşeren üç ağaç Zeytin, Sedir ve Servi’dir. Tanrı ve insan arasında barış sağlanmıştır. Zeytin de barışın sembolü olmuştur.


Muhtemelen İran, Suriye, Filistin ve Anadolu topraklarında ehlileştirilen zeytin, denizcilik yolu ile İ.Ö. 3000 yıllarında Kıbrıs ve Girit’e, İ.Ö. 2000’lerde Ege adaları ve kıyılarına, İ.Ö. 1000’li yıllarda da İtalya’ya ulaşmıştır. Aslen bir Akdeniz bitkisi olan zeytin, 16.yy’da Hıristiyan misyonerler tarafından Meksika, Arjantin, Peru ve Şili’ye götürülmüştür, 18.yy’da da Kuzey Amerika’da zeytinlikler kurulmaya başlanmıştır. Bugün Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Çin’de zeytinciliğe büyük ilgi vardır.
Soframızda yediğimiz yeşil ve siyah zeytinler aynı ağacın mahsülleridir. Olgunlaşmadan toplanırsa yeşil zeytin, olgunlaştıktan sonra toplanırsa siyah zeytin elde edilir. Ülkemizde en fazla zeytin üretimi Ege ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Sofralarımızdan eksik olmayan zeytinin lezzetinin yanında sağlığa da çok faydası bulunmaktadır. Mide ağrılarına, kolon kanserine, zehirlenmelere karşı koruyucudur, kan yapıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır.

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap