• Lokanta 1741

Tiritli Kebap

Tirit, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yapılsa da Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun ve civarında yaygın bir yöresel lezzettir. Basitçe Tirit, et suyuna kızartılmış veya bayat ekmek konularak yapılan yemeğe verilen isimdir. Kaz, ördek, tavuk, inek, koyun eti ile yapılan çeşitleri görülmektedir. Yörelere göre farklı etler de kullanılabilir.Konya’da ve Anadolu’nun belli başlı bölgelerinde düğün yemeği olarak da sunulan Tirit yemeğinin Osmanlı saraylarında çıktığı hikayesi vardır. Hikâye şöyledir:

8 bin km2’lik Girit Adası Osmanlı’yı çok yoran bir yerdir. 2 padişah tarafından tam tamına 24 yıl içinde defalarca kuşatılmış, iki padişahı eskitse de bir türlü alınamamıştır.  Bu yorucu süreçte devletin ekonomisi bu uğurda bozulmuş, ocakların isyanına neden olmuştur. Sultan İbrahim zamanında yaklaşık 130 bin şehit verdiğimiz Girit’in mutlaka alınması için ısrar eder. Ama uzun uğraşlar olsa da pek sonuç alınamaz seneler geçtikçe sabır iyice tükenmiştir. Sultan İbrahim tahttan indirilir ve oğlu Mehmet, 7 yaşında tahta geçirilir. Uzun çabalar sonucu Girit yine alınamaz. Bunun üzerine Sultan Mehmet, Girit fetih edilmeden kim gelir bana Girit’ten bahsederse boynunu vurdururum diye ferman çıkarttırır. Aradan 24 sene geçmiş ve nihayet sadrazam Fazıl Ahmet Paşa, Girit’i fethetmiştir. Ancak Sultan'ın emri gereği, kimse bunu söylemeye cesaret edemez. Saray aşçısı çok güzel bir ziyafet hazırlar ve padişahın o güne kadar görmediği bir yemek yapar ve sunumu da bizzat kendisi yapar.

Padişah yemeği ilk kez görünce sorar:

“Bu yemeğin ismi ne?”

Aşçıbaşı cevap verir:

“Tepside Tirit alındı Girit” der.

Bu müjdeye doğal olarak çok sevinen Sultan Mehmet, aşçıyı ödüllendirir. Tirit de o günden sonra özel günlerin yemeği olarak sofralarımızda yerini alır.Ekmeklerin tabağa dizilmesi ve üzerine etlerin, salça sosu ve yoğurt dökülmesi ile ilginç bir lezzete dönüşen Tiritli Kebap, genellikle maydanoz ve karabiber ile tatlandırılarak servis edilir.

153 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör