Türk Hamamları ve Kültürü

En son güncellendiği tarih: 10 Şub 2020


turkish hamam

Hamam, suyun ısıtılmasıyla insanların yıkanması için yapılmış yerlerin genel adıdır. Dilimize Arapça'dan gelmiş olan hamam kelimesinin kökeni “ısıtmak, sıcak olmak”  anlamındaki “hamm"dır. Hamam  kelimesinin sözlük anlamı “ısıtan yer”  demek olup, yıkanma yeri manasında kullanılır.

Hamamın tarihine baktığımızda ilk Roma döneminde görülmüştür. Yanardağ patlamasıyla lavlar altında kalan Pompeii şehrindeki kazılarda hamamlar da bulunmuştur. O zamanlar hamamların sadece temizlik için değil, zevk ve eğlence için de kullanıldığı anlaşılmıştır. Romalılar’daki sınıf farkı hamamlarda da uygulanıyordu, kölelerle asiller farklı giriş kapılarını kullanıyorlardı ve farklı yerlerde yıkanıyorlardı


hamam


Osmanlılar’ın İstanbul’u fethinden sonra, İslamiyet’teki temizliğe verilen önemlin de etkisiyle hamamlar Osmanlı’da gözde olmuştur. Daha sonraları İslam şehirlerini belirleyen yapılar camiiler ve hamamlar olmuştur. Osmanlı-Türk hamamlarında da eğlence kültürü vardı. Çalgı çengiyle gidilir, hem çalınır hem söylenir hem de oynanırdı. Arkadaşlık ve kısmet bulma arzusu da hamama gidilmesinde sağlık ve din kadar önemli yer tutardı. Erkek çocuk sahibi anneler gelin bulmak için genç kızlar ise beğenilmek ve koca bulmak için giderlerdi. Hamama, havlu, fırça, kına, sürme, bir kalıp Girit sabunu ve sedef kakmalı nalınlarıyla beraber ve hizmetkarlar eşliğinde gidilirdi. Bu törensel hazırlık, hamamda bir kaç saatin değil, neredeyse bir günün geçirilmesinden kaynaklanıyordu.


Lokantamızda konuk olmak için Cağaloğlu Hamamı’ndan giriş sağlanıyor. Cağaloğlu Hamamı, I. Mahmud tarafından Ayasofya içindeki kütüphaneye gelir sağlamak amacıyla yaptırılmıştır ve geliri bu kütüphaneye adanmıştır. Cağaloğlu Hamamı o günden beri hala hizmet vermektedir ve Türkiye’nin en eski ticari işletmelerinden biri olma ünvanına sahiptir. Cağaloğlu Hamamı Barok tarzında bir hamamdır ve Türk sanatında Batılı sanat akımlarının ilk örneğini sunmaktadır.


hamam


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap