Piruhi, Bir Osmanlı Mantısı

En son güncellendiği tarih: 24 Şub 2020

Piruhi; Türkiye haritasında farklı yörelerde farklı malzeme ve uygulamalarıyla karşımıza çıkan bir mantı tarifidir. Ülkemizin de dahil olduğu Karadeniz kıyısı boyunca dizili pek çok ülke mutfağı, özellikle Kafkas mutfağından(Hingel) Rus mutfağına, Rumeli mutfağından İtalyan mutfağına(Ravioli) uzanan mantı türevi hamur işleri ile büyük benzerlik gösterirler. Ülkemizde ise Karadeniz ve Karadeniz ardı bölgelerde Haluçka ve Hingel gibi isimlerle yöreye has dokunuşlara sahiptir.


Piruhi, Pir-i Ruhi(Ruhun piri) anlamıyla emperyal bir devlet olan Osmanlı mutfağında kendini bulmuş, lezzetiyle milyonlarca insanı gülümseterek günümüze taşınmıştır. Osmanlı mutfağındaki geçmişi daha eskilere dayanan Piruhi, 19. yy. kitaplarında Pirohi ismiyle anılmaktadır. Daha çok ıspanaklı hazırlandığı yazılmıştır.


Trakya mutfağındaki tarife Balkanlar’ın dokunuşu ve malzeme kullanışının etkisi olur. İç harcında ana malzeme olarak beyaz peynir ve maydanoz kullanılır. Ayrıca beyaz soğanın çiğden eklenmesi ise enteresandır. Klasik soslara karşılık, daha çok Tekirdağ mutfağında rastlanan tereyağında hafifçe kavrulmuş ceviz sosu, Balkanlar’dan göçlerle

bu yöreye yerleşen eski göçmenlerin tercihleri ve bu malzemeyi kolay bulmuş olmaları ile ilişkilendirilebilir. Kırklareli mutfağının, üzeri ekşimikle tatlandırılan “Kulaklı Mantı” lezzetinin Piruhi’nin temeliyle büyük benzerlikler gösterdiği de görülür.Bazı yörelerde soğanla kavrulup baharatlandırılmış kıyma, ıspanak yahut patates gibi malzemelerin iç harç olarak kullanıldığına rastlarız.


Lokanta 1741, Piruhi’yi deneyimli şeflerinin ıspanak ve hellim tercihi ile sizlere sunuyor.


223 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap