Midye Dolma


midye dolma

Tarihi


Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethinden sonra buradaki bazı semtler başıboş kalmasın diye Anadolu’daki Ermeniler’i İstanbul’a yerleştirmiştir. Etle beslenmeye alışan Anadolulular deniz kıyısındaki beslenme şeklini benimsemekte zorluk çekmişlerdir, et kıyı şeridinde daha pahalıdır. Ama Ermeniler denizden çok kolay toplanabilen bir mahsül keşfederler. Midye… Baharat yolundan geldiklerinden ötürü midyeden çeşitli baharatlarla dolma yaparlar ve sofralara taşırlar.


midye dolma

Bu Ermeni lezzeti daha sonraları farklı tarzlara evrilmiştir. Midye dolmaya Ermeniler’den sonra İstanbul’a Mardin ve civarından göç eden Süryaniler’in etkisi unutulmamalıdır. İstanbul’da midye dolmayı sokaklara dökenler Mardinlilerdir. Tablalara koymuşlar ve sokaklarda gezip satarak bu yiyeceği atıştırmalık sınıfına sokmuşlardır.İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen midye dolmaya sokaklarda  adım başı rastlayabilirsiniz. Türk mutfağının diğer yemekleriyle beraber bu lezzet de diğer milletlerin ilgisini ve beğenisini kazanmıştır.


Nasıl Yapılır?midye dolma

Kabuklu olan, temizlenmemiş midye balıkçılardan alınır. Güzel ve lezzetli olması için pişirmeden önce denizin kirinden, kumundan ve yosunundan arındırılır, midye bıyıkları temizlenir. Daha sonra midyeler pişirilir, pirinç ve baharatla lezzetlendirilir.


Midye dolma, omega 3 içermekle birlikte, güvenilir olmayan yerlerde tüketilmemelidir. Restoranımızda en hijyenli yöntemlerle midye dolmalarımızı beğeninize sunmaktayız.

Menümüze buradan bakabilirsiniz: https://www.lokanta1741.com/menu


Afiyet olsun...

61 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap