Meze ve Tarihi

En son güncellendiği tarih: 31 Oca 2020

Meze; ana yemekten ayrı hazırlanan, başlangıç olarak nitelendirilebilecek, küçük porsiyonlarda sunulan, sofrayı renklendirici, lezzetli ve kültürümüzde yeri vazgeçilmez olan yiyeceklere denir ve daha çok alkol yanında tüketilir. Meze sözcüğünün Türkçemize İranlıların kullandığı Farsça “maza” kelimesinden geçtiği düşünülüyor. “Lezzet” anlamına gelen bu kelime, Akdeniz kıyı ülkelerinde küçük harf değişiklikleriyle varolmuş.  İspanya’da “tapas”, İtalya’da “antipasti” ve Fransa’da ise “hors d’ouvre” adıyla meze çeşitleri görebilirsiniz. 


meze

Mezeyi hangi uygarlığın bulduğu hala kesin olarak bilinmiyor ama, zeytinyağını ilk Giritliler bulduğu için ilk mezeyi de onların yaptığı kabul ediliyor. Bunun yanında, zeytinyağının kendi başına bir meze olduğu görüsü de mevcut. Giritliler’in zeytinyağının yayılmasında rolü çok büyüktür, Akdeniz’e zeytinyağını öğretenler de onlardır esasen. Zeytinyağının bulunmasıyla yemek kültüründe bir rönesans olmuştur diyebiliriz. Yemekler artık daha aromalı ve daha lezzetli olmuştu.

Meze Kültürü


meze

Osmanlı’da içki haram olduğundan dolayı meze kültürü çok gelişememişti. Ancak çok dinli Osmanlı İmparatorluğu'nda İstanbul çevresinde yaşayan gayrimüslimler mezeyi bir kültür olarak benimsemişlerdi ve geliştirmişlerdi. Daha çok Karaköy, Galata, Şişli, Üsküdar, Adalar, Kadıköy çevresindeki gayrimüslimler dükkanlarında ve meyhanelerinde meze kültürünü yaygınlaştırmıştı.

Meze daha çok alkol yanında tercih edilir özellikler Türk kültüründe rakı denince akla meze gelir. Ancak günümüzde meze kültürünün bu büyük gelişimiyle beraber artık mezeyi her yerde görebilir hale geldik. Kebapçılarda bile mezesiz ana yemek gelmemeye başladı. Artık meze, Türk mutfağında bir yemek kültürü haline geldi denilebilir.


meze

Meze kültürü, yemek yemeyi doymak için değil keyif için yemeye dönüştürdü. Artık sofralarda sadece karın doyurulmuyor, eğleniliyor ve yemek yemek keyfe dönüşüyor.

Mezeler hafif yiyecekler olmalıdır ve kesinlikle küçük porsiyonlarda sunulmalıdır. Meze karın doyurulacak kadar büyük sunulursa bütün anlamını yitirmiş olur. Her mevsimde, o mevsimin sebzeleriyle hazırlanmalıdır ve kaliteli malzemeler kullanılmalıdır.

Menümüzdeki meze çeşitlerine buradan bakabilirsiniz: https://www.lokanta1741.com/menu


Afiyet olsun...

705 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap