Kokteyl Nedir?

En son güncellendiği tarih: Oca 31

Kokteyl, ilk defa ispirto, şeker, su ve acı (bitter) karışımını ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür. Küçük bir yudumuyla insanı kendinden geçirecek bir içecek olarak bilinir.


Günümüzde “kokteyl” sözcüğü alkollü ve alkolsüz her karıştırılmış, aromalı içkiyi ifade etmek için kullanılmaktadır. Kokteylin ortaya çıkışı ile ilgili birçok ilginç hikaye mevcuttur.


İngiltere’de 18. yüzyılda horoz dövüşleri yapılırdı. Kazanan horoza ödül olarak kaybeden horozun kuyruğunun, bazı parçalarının ve alkolün bulunduğu bir içecek verilirdi. Buna da “cock” “tail” (horoz kuyruğu) denirdi.Miktarına Göre Kokteyl Sınıfları


Kısa: 10 cl’ye kadar


Orta: 20 cl’ye kadar


Uzun: 30 cl’ye kadarİçeriğine Göre Kokteyl Sınıfları


Yemek Öncesi: Yemek öncesi için uygun olan kokteyllerdir. Sek veya orta sek olmalıdır ve 2cl’yi aşan tatlı karışım içermemelidir. Kokteylin hazırlanmasında şarap, sert alkol, likör ve değişik meyve suları kullanılabilir. Bu grup için en iyi bilinen örnekler Martini, Gibson, Daiquiri, Manhattan ve Kir kokteylleridir.


Yemek Sonrası: Yemekten sonra içilmesi tavsiye edilen kokteyllerdir. Bunlar diğerlerine göre daha tatlı olurlar. Kokteylin hazırlanmasında şarap, sert alkol, likör ve değişik meyve suları kullanılabilir. Bu gruba örnek olarak Brandy Alexander , French Connection, Godfather, Godmother ve Rusty Nail verilebilir.


Long Drink: Belli bir zamanı olmayan her zaman içmeye uygun olan kokteyllerdir, alkol oranı diğerlerine göre daha düşüktür. Bu gruba örnek olarak Bellini, Bloody Mary, Champagne Cocktail, Gin Fizz, Garibaldi verilebilir.


Fancy Drink: Bunlar da günün her vakti içilebilir fakat daha özel kokteyllerdir.


Size Uygun Kokteylİstek Faktörü: Zaman, mevsim ve yaş


İçecek Faktörü: Hafif, orta veya tam alkollü


Tat Faktörü: Tatlı, ekşi, tuzlu, acı


İçerik Faktörü: Vodka, gin, rum, tequila, whisky, brandy vs.


Bu hususları dikkate alarak siz de sizin için en uygun kokteyli bulabilirsiniz.

61 görüntüleme

© 2019 - Cağaloglu Hamamı / Lokanta 1741