• Lokanta 1741

Karadeniz'den Mor Tatlı: Pepeçura

Pepeçura, Doğu Karadeniz'in mor incisi olarak da bilinen, kokulu kara üzümüyle yapılan bir tür muhallebilir. "Pepeçura" ismi ise Rumca kökenlidir "Pepeç" kelimesi ise olgunlaşmış, ballanmış meyve anlamına geliyor. Bu kara üzüm türü çok kolay yetişen, her yerde bitebilen bir türdür. Ağustos’un ikinci yarısında olgunlaşır, yerliler tarafından toplanmaya başlanır ve Pepeçura yavaş yavaş sofralarda yerini almaya başlar.Karadeniz'in bu eşsiz lezzetinin üzüm pekmeziyle yapılan, "Ekşaş" denen bir türü daha vardır. Mevsimindeyken taze kara üzümle, diğer zamanlarda ise üzüm pekmeziyle yapılması tercih edilir. Isabella üzümü olarak da bilinen bu üzüm çeşidinin şarap yapımında da kullanıldığı bilinir. Mayhoş tadıyla damaklarda etki bırakacak olan kokulu üzüm, bu özelliği ile Pepeçura'nın da eşsiz bir lezzete sahip olmasını sağlamıştır.Gürcülerin de sıklıkla tercih ettiği bu tatlı, o bölgede Pelamurşi adıyla anılıyor. Asıl menşei Doğu Karadeniz olan Pepeçura, mübadele öncesinde Karadeniz Bölgesi’nde yaşamını sürdüren Rumların severek tükettiği bir tatlıydı.

Bu tarifin önemli özelliklerinden birisi de lezzetli olduğu kadar da pratik olması. Bütün gün çaylıkta, fındıklıkta, ahırda çalışan işçiler, çiftçiler akşam eve geldiklerinde kolay ve lezzetli tarifler tercih ederler. Bu durum Karadeniz mutfağında oldukça yaygındır, muhlama da lezzetli ve pratik tariflere örnek olarak verilebilir.


Karadeniz usulü aşure olarak da nitelendirebilecek olan Pepeçura, bazı yörelerde incir, fasulye, mısır yarması, buğday gibi eklemelerle de tüketilebiliyor. Bu bakımdan aşureye benzer özellikle gösteren Pepeçura, hem bir aş hem de bir tatlı olarak değerlendirilebilir.

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap