Humus: Tartışmalı Tarif

Nohut, tahin, limon suyu ve zeytinyağı ile yapılan bu lezzetli tarifi Türkiye, Suriye, Yunanistan, İsrail ve Filistin paylaşamıyor. Türkiye’de Hatay ve Mersin illerinin yöresel yemeklerinden biri olan Humus, son zamanlarda Orta Doğu ülkeleri, Yunanistan ve hatta Ermenistan tarafından bile sahip çıkılmak isteniyor. Her ülke kendi yemeği olarak servis edip, kendi mutfaklarının bir üyesi olarak göstermekte. Fakat kimsenin elinde yeterli bir delil yok. Bilinen şu ki, humus kelimesi Arapça'da nohut anlamına gelen "hummus"tan geliyor.


Humusu; Orta doğu ve Türkiye dışındaki ülkeler mısır yada patates cipsinin yanından harika bir sos olarak tüketmektedir. Humus Orta doğu’da pide, domates ve salatalıkla yenen bir kahvaltılık, ana yemek öncesi iştah açıcı bir atıştırma niteliği görmektedir. Humusun yapımında ve servisinde birçok seçenek mevcuttur. Pütürlü mü olacak, pürüzsüz mü yapılacak? Tahini mi bol, nohutu mu bol tutulacak?


Humusun malzemeleri yüzyıllardır kullanılıyor. Nohut yaklaşık 10 bin yıldır Türkiye'de biliniyor ve ekilen ilk baklagillerden biri. Susamdan yapılan tahinin ise 13. yüzyıl Arap yemek tariflerinde adı geçiyor. Humusun Yahudi yemeği olduğunu ve 3500 yıl öncesine ait Tevrat'ta humustan söz


edildiğini söyleyenler de var. Ayrıca, antik dönem Yunan filozoflarından Platon ve Sokrates, yazılarında humusun besin değerinden bahseder.Amerikalı gıda tarihçisi ve Orta çağ dönemindeki Arap yemekleri hakkında bilimsel araştırmalar yapan uzman Charles Perry, tarihsel olarak bakıldığında Şam’ın humusun anası olabilecek en büyük adaylardan birisi olduğunu söylüyor. Humusun kesin olarak nerede ve ne zaman yapıldığına dair elde bir kanıt olmamasına rağmen, Charles Perry, 18. yüzyılda Şam’da Türk idarecilere yapılmış özel bir yemek olduğunu düşünüyor. Bunu destekleyen en büyük neden hem büyük şehir olması hem de kültürel yönden çok ileride olduğudur. Buradan Türklere geçmiş olacağı da ikinci ihtimaldir.


İçerisinde çokça protein, lif, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve E vitamini bulunan, faydaları saymakla bitmeyen humusu restoranımızda denemenizi öneririz. Afiyet olsun...

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap