Havyar Nedir?

En son güncellendiği tarih: 31 Oca 2020

Tarihçesi


Havyar gastronomide balık yumurtalarının geneline verilen addır. Havyar kelimesinin kökeni ise Mersin Balığı'ndan gelir. Mersin balığı, 250 milyon yıl önce Orta Doğu ve Doğu Avrupa beslenmesinin bir parçasıydı. 19. yüzyılın başlarında Amerika suları Mersin Balığı'yla dolup taşmıştı. Havyar Amerika’da salonlardaki yemeklerde ücretsiz bir rutin olarak servis edilmeye başlandı. Bu tuzlu lezzet susuzluğu artırdı ve içki satışlarında büyük bir artış oldu. Amerika, havyar ihraç etmek için bir şirket kurdu ve 19. yy sonunda en büyük havyar ihracatçısı oldu.

1900'lü yıllarda ABD'de havyar patlamasının bir sonucu olarak, Mersin Balığı neredeyse yok olma noktasına geldi. Ani kıtlık, havyar fiyatlarında büyük bir sıçramaya sebep oldu.


havyar

Havyar Nasıl Elde Edilir?

havyar


Havyar elde edilecek balık canlı olarak yakalanır, asla

öldürülmez. Balığın içi açılarak sahip olduğu havyarlar

içerisinden alınarak elde edilir. Havyarın alınmasından sonra balığın tekrar karnı dikilerek denize bırakılır. Bu sayede bir

balıktan çok kez havyar elde edilmesi sağlanır ve türün nesli tehlikeye girmez.Havyar Türleri


Her balığın yumurtası havyar olarak adlandırılsa da tüm havyarların yemek için kullanılması mümkün değildir. Havyarların çıkarılmış olduğu balığın kalitesine ve çeşidine göre havyarın kalitesi de değişir. Hazar Denizi’nden çıkarılanlar en kıymetli ve en kaliteli havyar olarak bilinmektedir. Çiroz ve Mersin balığı gibi türlerdeki balıklardan çıkarılan havyarlar en lezzetli olan ve en değerli havyarlar arasında yer alır. Siyah renkte olan bu havyarlar oldukça meşhur olan havyarlardandır. Beluga havyarı siyah renkli havyarlar arasında en pahalı ve en değerli olan havyar olarak bilinir. 


havyar

Havyar çeşitleri arasında en değerli olan Beluga havyarının çapı ortalama olarak 2,5 – 3 mm’dir ve rengi de siyahtır, tereyağı tadını anımsatan bir his yaratır. Bu havyar yalnızca Mersin balığından alınarak elde edilmektedir. Bir balıktan yaklaşık olarak elde edilebilir miktar 15 kg havyardır. Çin ve Rusya arasındaki Amur Nehrinde bulunan balıklardan elde edilen diğer değerli havyar ise; Kaluga havyarıdır. Kaluga havyarı Beluga havyarına göre daha küçük ve koyu renktedir. Sevruga havyarı ise; adi Mersin Balığından çıkarılmakta olan bir tür havyardır. Kolay olarak bulunabildiği ve çok kaliteli olmadığı için çok ucuza satılan bir havyardır.


Menümüzdeki hayvar çeşitlerine buradan bakabilirsiniz:

https://www.lokanta1741.com/menu

246 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap