• Lokanta 1741

Cağaloğlu Sokakları ve Cağaloğlu Hamamı
Cağaloğlu bölgesi, Osmanlı Devleti’nde yönetim merkezi ve sadaret makamı Bab-ı Ali’yle birlikte 18. yüzyıldan itibaren önem kazanmış ve bölge Osmanlı bürokrasisinin, sadaret mensuplarının ve paşaların yaşadığı bir bölge haline gelmiş. 1870’lerden sonra ise Cağaloğlu, Türk basınının merkezi haline gelmeye başlamış. 1990’larda ise birçok büyük gazete buraya taşınmış ancak tarihi dokusu ile kentin çekim noktalarından biri olmayı sürdürmüş. Daha sonra gazeteler İkitelli ve diğer yerlere taşındılar. Bu bölgede hala çok sayıda kitapçı ve matbaa bulunmakta.


Cağaloğlu’nun adı, söylentilere göre bir Osmanlı amiral ve politikacısı olan Ciğalazade Yusuf Sinan Paşa’dan(1545-1605) geliyor. Yusuf Paşa’nın burada saray ve hamam yaptırmasıyla bu bölgeye önce Ciğalaoğlu, daha sonra da zaman içinde Cağaloğlu denmiş. Cağaloğlu sokaklarında başınızı her kaldırdığınızda yapılarıyla mest olacağınız binalarla karşılaşacaksınız. En önemli yapılardan birisiyse Cağaloğlu Hamamı. Ayrıca, Cağaloğlu Hamamı'nda bulunan restoranımız Lokanta 1741'e de uğramayı unutmayın.Muhtemelen İstanbul’daki hamamların en güzeli olan Cağaloğlu, diğerleriyle kıyaslandığında o kadar eski değil. 1741 yılında Sultan I. Mahmud tarafından yaptırılmış. Padişah bu hamamı, geliriyle Aya Sofya’daki kitaplığın masraflarını karşılaması için yaptırmış. Odun ve su kıtlığına neden oluyor diye büyük hamam yapımını yasaklayan kanundan kısa bir süre önce inşa edildiği için son büyük Osmanlı hamamı olarak da tarihe geçmiş. Kesin olmamakla birlikte hamamın planlarının baş mimar Süleyman Ağa tarafından çizildiği ve binanın Abdullah Ağa tarafından tamamlandığı düşünülüyor. Hamam açılır açılmaz saraydan önemli kişileri müşteri olarak kendisine çekmiş.


İstanbul’daki çifte hamamlardan biri olan Cağaloğlu’nda, kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler var. Hamamın erkekler kısmının girişinde, hemen yukarıda, hat sanatının en güzel örneklerinden biri hamamın kuruluşu ile ilgili bilgi veriyor. Barok tarzındaki yapı klasik hamam mimarisinden hemen ayırt ediliyor. Sekiz mermer sütunlu kubbesi, ortadaki sekizgen göbektaşı ve kubbeli halvet hücreleri bu farklılığı ortaya koyuyor. Genelde diğer hamamlarda erkekler kısmının daha güzel olmasına karşın Cağaloğlu Hamamı’nın kadınlar kısmı da gayet hoş. Bu hamamı farklı kılan özelliklerinden biri de suyu ısıtmak için Ayvalık’tan getirtilen zeytin çekirdeklerinin kullanılması.48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tiritli Kebap